STAN: Koalice ve Středočeském kraji se postavila proti malým živnostníkům

STAN: Koalice ve Středočeském kraji se postavila proti malým živnostníkům

Zastupitelstvo Středočeského kraje dnes neschválilo návrh STAN na zákonodárnou iniciativu novely zákona, která vyjímá ze zákona o elektronické evidenci tržeb (EET) malé živnostníky, jejichž obrat je menší než deset milionů korun za rok.

„Rudo-oranžové vedení kraje se postavilo proti našemu návrhu novely, která vyjímala malé živnostníky ze zákona o EET, pro které bude evidence představovat existenční hrozbu. Venkovské regiony ve Středočeském kraji tak budou trpět zánikem tradičních řemesel,“ říká první místopředseda STAN a starosta Kolína Vít Rakušan.
Cílem novely z dílny STAN je nově definovat účastníky EET tak, že se bude jednat pouze o poplatníky daně z příjmu fyzických a právnických osob, kteří jsou zároveň plátci DPH, a jejich zdaňovacím obdobím pro příslušný kalendářní rok je kalendářní měsíc. Měsíční plátci totiž mají roční obrat nad 10 milionů korun, zatímco čtvrtletní plátci mají obrat nižší – a právě jich by se tato povinnost podle STAN týkat neměla.
„Už dlouho upozorňujeme na to, že zákon o EET bude mít velmi negativní dopad na život v obcích a městech. Vládní strany by si to měly uvědomit dřív, než narazí na odpor nejen občanů, ale i vlastních straníků v regionech, jako se to už stalo ve Středočeském a Libereckém kraji,“ dodává předseda krajské organizace STAN ve Středočeském kraji a starosta Dolních Břežan Věslav Michalik.
Stejný návrh novely zákona projedná Pardubický kraj tento čtvrtek a Olomoucký kraj v pátek.

Zanechte odpověď