Příjmy kraje rostou. Investovat však nezvládá

Příjmy kraje rostou. Investovat však nezvládá

Čerpání rozpočtu Středočeského kraje za 1. pololetí roku 2016 ukazuje, že kraj má systémový problém s přípravou investic. Za celé volební období nikdy nebyl schopen investovat ani tolik, co si sám naplánoval.

Problém není v tom, že by se mu nedostávalo peněz. Kraj jednoduše nemá žádnou strategii svého rozvoje. Přitom i plánovaná úroveň ročních investic okolo 500 milionů korun je nedostatečná pro reprodukci rozsáhlého majetku a směšná ve srovnání s celkovými výdaji krajského rozpočtu.
Za rok 2015 kraj investoval v kapitálových výdajích pouze 280 milionů, za letošní rok pouze 90 milionů korun. Příjmy kraje neustále rostou, už přesahují 20 miliard ročně. Bohužel kapitálové výdaje tomuto růstu ani zdaleka neodpovídají.
„Ukazuje se, že Středočeský kraj není dlouhodobě schopen připravovat investice v objemu, který je nutný pro reprodukci jeho majetku a pro jeho rozvoj, především více než 330 komplexů budov a tisíce kilometrů krajských silnic. Místo pláče nad zavedením parkovacích zón v Praze již dávno mohla stát záchytná parkoviště P+R za peníze Středočeského kraje,“ dodává předseda klubu zastupitelů TOP 09 a STAN Věslav Michalik (STAN).
Ing. Věslav Michalik, CSc. (STAN)
předseda klubu zastupitelů TOP 09 a STAN

Zanechte odpověď