MMR se mýlí, obce a města na okraji hlavního města nesmějí být vyňaty z hlukového mapování

MMR se mýlí, obce a města na okraji hlavního města nesmějí být vyňaty z hlukového mapování

Ministerstvo pro místní rozvoj rozeslalo do mezirezortního připomínkového řízení návrh vyhlášky, podle kterého se v řadě obcí a měst na okraji Prahy do budoucna nepočítá s prováděním hlukového mapování. Klub zastupitelů středočeského kraje TOP09 a STAN s podobou návrhu nesouhlasí a bude trvat na jeho úpravě, která zahrne právě území samospráv na okraji hlavního města.

„Zařazení obcí a měst v okolí Prahy do hlukového mapování je nutností už proto, že je podmínkou pro realizaci protihlukových opatření. O tom, že v okolí hlavního města dochází v důsledku intenzivní osobní i nákladní dopravy a především průmyslové výstavby k značnému vzniku hluku, před kterým je tamní obyvatele třeba chránit, snad nikdo rozumný nepochybuje – a divím se, že si to neuvědomili lidé na Ministerstvu pro místní rozvoj,“ říká Věra Kovářová (STAN), poslankyně a krajská opoziční zastupitelka. „V této souvislosti jsem interpelovala paní ministryni Šlechtovou, která v odpovědi přislíbila jednání s postiženými obcemi ještě před vydáním problematické vyhlášky. Pokud bude vyhláška vydána v navržené podobě nebo v podobě, která snižuje ochranu proti hluku, budeme v novém zastupitelstvu iniciovat její napadení před Ústavním soudem,“ dodává Kovářová.
Podle Věry Kovářové jde o zdraví a kvalitu života obyvatel našich obcí a měst, takže je třeba zabojovat o to, aby dopady hluku byly mapovány i pro naše obce.
Zrušení hlukového mapování se týká těchto obcí a měst:  Bořanovice, Černošice, Čestlice, Dobřejovice, Dolní Břežany, Drahelčice, Horoměřice, Hostivice, Hovorčovice, Husinec, Chrášťany, Chýně, Jeneč, Jesenice, Jinočany, Jirny, Klecany, Kněževes, Květnice, Líbeznice, Měšice, Modletice, Nučice, Nupaky, Ořech, Průhonice, Psáry, Roztoky, Rudná, Říčany, Sibřina, Šestajovice, Tuchoměřice, Únětice, Úvaly, Vestec, Zbuzany, Zdiby, Zlatníky- Hodkovice.
Ing. Věra Kovářová (STAN)
klub zastupitelů TOP 09 a STAN

Zanechte odpověď